VMware Workstation - Windows 11'de Düşük Performans Sorunu

 Merhaba. 

Bilgisayarınızın işletim sistemini Windows 11'e yükselttikten sonra sanal makinelerinizin performanslarının düştüğünü gözlemlemiş olabilirsiniz. Bu durumun 2 temel nedeni var.

Windows 11 ile birlikte gelen Hyper-V servisleri varsayılan olarak Windows başlatıldığında çalışmaya başlıyor. Hyper-V'yi devre dışı bırakmak için PowerShell'i yönetici olarak çalıştırın ve "bcdedit /set hypervisorlaunchtype off" komutunu uygulayın. Windows 11 ile birlikte Windows Güvenliği aracı içerisine Core Isolation (Çekirdek yalıtım) denetimi özelliği eklendi. Bu özellik, çekirdek seviyesinde gerçekleştirilen ayrıcalıklı işlemlerde denetimler yaparak üst seviyede güvenliğin sağlanmasını amaçlamaktadır. Sanallaştırma servisleri donanımlarla doğrudan iletişimde olmayı gerektirdiğinden Windows üzerindeki bu servis sanallaştırma servislerinin performansını olumsuz yönde etkilemektedir. 

Ayar değişikliği için Başlat'a Çekirdek yalıtım yazıp ilgili ayarı kapatın. Bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra VM'leriniz daha yüksek performansta çalışacaklardır.