Windows Server - Failover Clustering Ortamında Migration ve Failover Durumları #3

 

Merhaba. 

Bu konuda öncelikle Migration çeşitlerini inceleyeceğiz. Son olarak Failover durumunu gözlemleyeceğiz.

Hyper-V üzerinde çalışan 192.168.2.10 IP adresine sahip makinenin ne kadar süre çevrimdışı kalacağını gözlemleyebilmek için ortamdaki bir sistemden 192.168.2.10 IP adresine sürekli ping paketleri atacağım. 

Öncelikle Live Migration ile çalışır durumdaki sanal sistemi diğer node'a taşıyalım.

Live Migration: Çalışır durumdaki sistemin ram belleğini canlı olarak diğer node'a aktarır. Live Migration'da sadece 1 ping paketi kaybımız oldu. 

Şimdi de Quick Migration ile makinemizi diğer node'a alalım. 


Quick Migration: Taşınması istenilen sistemi suspend eder ve dump edilen ram datasını diğer node'a aktarıp makineyi tekrar resume ederek çalışmasını sağlar. 

Sanal makine resume aşamasındayken açık olan Virtual Machine Connection konsolu, sizi makinenin erişilemez durumda olduğunu ileten bir uyarı penceresi ile bilgilendirecektir. Virtual Machine Connection konsolunu kapatıp tekrar bağlantı yapabilirsiniz. Yeni yapacağınız Virtual Machine Connection, güncel olan node'a bağlantı yapmanızı sağlayacaktır. 

Quick Migration'da ilgili sanal makineye erişimde toplamda 3 ping paketi kaybımız oldu. 

Gerçek bir ortamda (fiber bağlantı + SAN + fiziksel node'lar + yedekli bağlantı) makinelerin yük durumu ve ram boyutlarına göre kaybedilen ping paketlerinin sayısı farklılık gösterebilir.  VMware içerisinde çalışan Hyper-V tabanlı Failover Clustering ortamında Migration esnasında 3-5 ping paketi kaybetmeniz gayet normal bir durumdur. 

Virtual Machine Connection konsoluna tekrar bağlantı sağlıyorum. Failover Durumu: 

Aşağıdaki resimde görüldüğü üzere sanal makinemiz node1 üzerinde hizmet vermekte. 

Durumu analiz edebilmek için notepad açıp içerisine vatanci.net yazdım. Notepad uygulaması ve içeresindeki veri ram üzerinde tutulmakta.

node1 isimli sunucunun çevrimdışı olması durumunu gözlemleyebilmek için makinenin network'lerini disconnect duruma alıyorum. 

Bir süre sonra sanal sistem yeniden başlatılacak ve tekrar hizmet verebilir duruma gelecektir. 

Makine yeniden başlatılmak zorunda kaldığından ram'de tutulan tüm veri kaybolacaktır. 

Cluster Events kısmından node1 makinesinin durumuyla ilgili cluster log'unu görebilirsiniz. 

Nodes kısmından ilgili node'un Down durumda olduğu gözlemlenebilir. 

node1 makinesinin ağ bağlantısını tekrar Connect duruma getiriyorum.

Bir süre sonra ilgili node makinemiz Cluster'a yeniden join olacaktır. Migration ve Failover durumları birbirlerinden farklıdır. Migration'da ram'deki veri makinenin taşınması gereken node'a başarıyla aktarılırken Failover durumunda sunucu birden bire offline duruma geldiğinden ram'deki veri kaybedilir. Bu nedenle sanal makine aktif olan sunucu üzerine alınarak tekrar baştan başlatılır.