Active Directory - Group Policy'de Starter GPOs Kullanımı

 

Merhaba. 

Birden çok Organizational Unit'iniz varsa ve bu OU'ların hepsi için geçerli ortak ayarlarınız olacaksa Starter GPO'lardan yararlanabilirsiniz. Bu ortak ayarları Starter GPO'lar üzerinde oluşturup daha sonra ilgili OU'lar içerisinde GPO'lar oluşturarak ayarları daha hızlı bir şekilde uygulayabilirsiniz. 

Ortak ayar olarak Taskbar'da Windows Store uygulanmasının sabitlenmesini önleyecek bir Starter GPO oluşturacağım.Ortam > Kullanıcılar OU'su içerisinde bir GPO oluşturacağım. Bu GPO'nun adı ve içeriği şu an için önemli değil. Starter GPO olarak az önce oluşturduğum GPO'yu seçeceğim. Böylece yeni oluşturduğum GPO üzerinde Windows Store uygulamasının Taskbar'da sabitlenmesiyle ilgili ayar yapmama gerek kalmayacak. İstediğiniz kadar OU'ya bu Starter GPO'yu birer poliçe ile bağlayabilirsiniz. Örneğin Muhasebe, IT, Satış gibi birçok departmanınızın olduğunu düşünürsek Starter GPO'larla çalışmak işinizi hafifletecektir. 

NOT : Herhangi bir GPO'ya Starter GPO bağladıktan sonra Starter GPO'nun içeriğini değiştirirseniz, Starter GPO'nun birlikte kullanıldığı GPO'lar bu değişiklikten etkilenmeyecektir.