Active Directory - Group Policy'de WMI Filters Kullanımı

 

Merhaba. 

WMI Filters ile GPO'lar için çeşitli şartlar tanımlayabilirsiniz. WMI Filters sayesinde örneğin bir uygulamanın dağıtımını RAM'i 4 GB'tan büyük PC'ler için sağlayabilirsiniz. Aynı şekilde örneğin HDD'si 250 GB'tan büyük olan sistemler için uygun filtre oluşturup bunları GPO'lara bağlayabilirsiniz. Burada uygulayacağınız WMI Filters'ın sınırı yok diyebiliriz. Her türlü donanım/sistem bazlı filtreleri oluşturabilirsiniz.

Örnek uygulamamızda sadece Windows 10 makinelerde çalışacak bir Group Policy Object oluşturacağız. Bunun için öncelikle WMI Filter oluşturmamız gerekiyor. 


İşletim sistemi sorguları için örnekler: https://social.technet.microsoft.com/wiki/contents/articles/31701.windows-sample-wmi-filter-strings.aspx
Filtremizi oluşturduktan sonra test amacıyla bir GPO oluşturup filtreyi bu GPO'ya bağlayacağım.

GPO'yu oluşturduktan sonra oluşturduğum GPO'ya bir kez tıklayıp En altta yer alan WMI Filtering kısmından oluşturduğum WMI filtresini seçiyorum. Artık bu GPO'dan sadece Windows 10 makineler etkilenecek.  

WMI filtreleri üretmek için WMI Code Creator'dan yararlanabilirsiniz. Bu uygulamayla ilgili İnternet'te çok fazla kaynak var.